Get Adobe Flash player
Start Archiwum

Z radością informujemy, że ks. Marek Małkiewicz został mianowany kanonikiem. Księdzu Markowi gratulujemy i wyrażamy naszą radość.

Redakcja

Od momentu wręczenia pierwszego wyróżnienia dla osoby, która swą aktywnością i zaangażowaniem wniosła indywidualny wkład w funkcjonowanie i rozwój Gminy Tłuchowo, minęło już 11 lat. Inicjatorem nagradzania tłuchowskich społeczników i tym samym tradycji przyznawania honorowego tytułu Tłuchowianin Roku, był ks. Andrzej Zakrzewski – proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie.

Przyznanie zaszczytnego tytułu corocznie poprzedzane jest Mszą św. w intencji samorządowców i pracowników Urzędu Gminy Tłuchowo. 25 stycznia br. podczas  corocznej gali, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, tytuł Tłuchowianin Roku 2014 przyznano Tadeuszowi Wyrostkiewiczowi - wieloletniemu nauczycielowi i wychowawcy oraz społecznikowi.

Kapituła doceniła wieloletnią działalność zawodową i społeczną Tadeusza Wyrostkiewicza. (…) to nie tylko nauczyciel z wieloletnim dorobkiem dydaktycznym, ale również innowator wszelkich nowinek technicznych. (…) Po odejściu na emeryturę, od roku 2008, zaangażował się w działalność zespołu „Tłuchowianie”. Tej pracy poświęca się bez reszty – podała m.in.  w uzasadnieniu sekretarz Kapituły - Urszula Brożek.

Tadeusz Wyrostkiewicz był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w latach 1975 – 1978, jako nauczyciel prowadził przedmiotowe koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży, w latach 1979 – 1988 był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mysłakówku, później zastępcą Gminnego Dyrektora Szkół w Tłuchowie oraz Inspektorem Oświaty. Współorganizował pierwsza pracownię komputerową w Szkole Podstawowej, a następnie w Gimnazjum w Tłuchowie. Obecnie jest aktywnym członkiem Zespołu Folklorystycznego „Tłuchowianie”, z którym koncertuje po całej Polsce, rozsławiając gminę Tłuchowo. Wręczenia pamiątkowej statuetki dokonał Wójt Gminy Tłuchowo – Krzysztof Dąbkowski.

Podczas uroczystości wręczono również nagrodę Srebrne Pióro ufundowaną przez

ks. Andrzeja Zakrzewskiego, przyznawaną osobom, które promują gminę i parafię na łamach prasy. Tegoroczną nagrodę odebrała Edyta Gąsiorowska –  redaktor naczelna Tłuchowskich Zeszytów Historyczno-Społecznych, autorka artykułów prasowych i internetowych oraz Radosław Różycki- redaktor naczelny biuletynu parafialnego Apostoł oraz parafialnej strony internetowej.

Z rąk Wójta Gminy Tłuchowo Krzysztofa Dąbkowskiego nagrodę rzeczową odebrał również Wojciech Bógdał – młody motoparolotniarz, który w ubiegłym roku zdobył tytuły: Slalomowego Mistrza Europy podczas zawodów we Francji, podwójnego Mistrza Świata w kategoriach drużynowej i narodowościowej na zawodach rozgrywanych na Węgrzech, podwójnego Wicemistrza Polski w konkurencjach klasycznych i slalomowych.

Dalszą część wieczoru umilił przybyłym na uroczystą galę kabaret Koń Polski.

Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Edyta Gąsiorowska

27 grudnia 2014 roku, z inicjatywy proboszcza parafii Tłuchowo ks. Andrzeja Zakrzewskiego, przy współudziale Uczniowskiego Klubu Sportowego "TOP", działającego przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte oraz Marka Zabosta - nauczyciela Szkoły Podstawowej w Mysłakówku i czuwającego nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek Roberta Urbańskiego, już po raz drugi odbył się Tłuchowski Memoriał Szachowy im. ks. Wincentego Borkowskiego. Celem turnieju, jak stwierdza jego pomysłodawca ks. Andrzej Zakrzewski, jest uczczenie pamięci ks. Wincentego Borkowskiego, proboszcza parafii Tłuchowo w latach 1903-1935, wybitnego działacza i społecznika oraz popularyzacja gry w szachy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Tłuchowa i jego okolic.

Rywalizacja pomiędzy zawodnikami, w tegorocznych rozgrywkach, toczyła się systemem "każdy z każdym", z ustalonym tempem 10 minut na ruchy zawodnika w partii.

Tryumfatorem II Tłuchowskiego Memoriału Szachowego im. ks. Wincentego Borkowskiego został Robert Grąbczewski, który w bezpośrednim starciu pokonał Radosława Markuszewskiego. Na miejscu trzecim uplasowała się Paulina Markuszewska, a tuż za strefą medalową znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca Kamil Raniszewski. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ufundowanymi przez ks. Andrzeja Zakrzewskiego pucharami oraz pamiątkowymi  medalami.

Edyta Gąsiorowska

W sobotę 22 listopada w Kutnie odbyło się zakończenie sezonu Polskiej Ligi Motoparalotniowej. Było to podsumowanie pięciu imprez sportowych, odbywających się w różnych częściach Polski, także w Płocku, w których zawodnicy zdobywali punkty. Młody tłuchowianin Wojciech Bógdał po raz kolejny znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych zawodników motoparalotniowych w Polsce, zdobywając pierwsze miejsce w konkurencjach nawigacyjnych, drugie miejsce w konkurencjach slalomowych i trzecie w ekonomii. W klasyfikacji generalnej zajął drugą pozycję, nieznacznie ustępując ubiegłorocznemu Slalomowemu Mistrzowi Świata.

Przypomnijmy, że Wojtek latem tego roku, w pięknym stylu, wywalczył tytuł indywidualnego Slalomowego Mistrza Europy, wygrywając wszystkie 18 wyścigów podczas zawodów we Francji.

Z Mistrzostw Świata w konkurencjach klasycznych (slalomy, nawigacja, ekonomia) rozgrywanych na Węgrzech, przywiózł do Tłuchowa dwa złote medale w kategorii drużynowej i narodowościowej. Indywidualnie w klasie wózków jednoosobowych zajął czwarte miejsce, plasując się tym samym wśród najlepszych Polaków. Były to trochę pechowe zawody, ponieważ Wojtek pobił rekord świata, którego nie uznano z winy jednego z sędziów. Stracił też jedną konkurencję z powodu nieaktualnych map, które zapewnili organizatorzy. Szkoda, bo miał wielką szansę na indywidualny medal i to nawet złoty.

Wojtek jest także podwójnym wicemistrzem Polski w konkurencjach klasycznych i slalomach.

Trzeba przyznać, że osiągnięcia najmłodszego zawodnika Polskiej Kadry Narodowej są imponujące i dobrze wróżą na przyszłość. Wojtek udowodnił, że nie znalazł się w gronie najlepszych motoparalotniarzy na świecie przez przypadek. W każdych zawodach potwierdza swoje umiejętności.

W przyszłym roku odbędą się dwie bardzo ważne imprezy: Slalomowe Mistrzostwa Świata w Legnicy i Olimpiada Lotnicza w Dubaju. Trzymamy kciuki za Wojtka.

D.B.

Więcej artykułów…