Start Duszp. Strażaków

I miejsce - OSP Trzcianka

II miejsce Kobieca Drużyna Pożarnicza z Trzcianki

III miejsce Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Tłuchówka

Publikacja W przyjaźni ze św. Florianem. Straże pożarne w powiecie sierpeckim pragnie przypomnieć braci strażackiej historię rodzącego się ruchu strażackiego w Królestwie Polskim i na Północnym Mazowszu. Zaprezentowano jednostki, które stanowią ochronę przeciwpożarową powiatu sierpeckiego. Wspominano również o Ochotniczych Strażach Pożarnych, jak również o Państwowej Straży Pożarnej. Nie zapomniano o chlubie powiatu sierpeckiego, jaką są strażackie orkiestry. Nie mogło także zabraknąć nawiązania do patrona – św. Floriana, którego szczególnie umiłowali polscy strażacy. Nawiązano również do tego, co nowe w życiu sierpeckich druhów: do Strażackich Zamyśleń Wielkopostnych i Adwentowych oraz do Symbolicznych Grobów Strażackich, które pojawiły się na naszych cmentarzach.

[Ze wstępu]

W ostatnią sobotę (19 maja) do Sońska przybyli strażacy z PSP w Ciechanowie oraz druhowie OSP z całego powiatu ciechanowskiego, aby wspominając św. Floriana świętować Dzień Strażaka. Kolejną okazją do spotkania strażaków w Sońsku był jubileusz 90- lecia istnienia miejscowej jednostki. Uroczystość rozpoczęła się Msza św. koncelebrowaną, której przewodniczył kapelan diecezjalny strażaków ks. Andrzej Zakrzewski. Mszę św. koncelebrowali: ks. prob. Krzysztof Jaroszewski, kapelan strażaków pow. ciechanowskiego – ks. Jan Dzieniszewski oraz ks. senior Włodzimierz Maruszewski. W kazaniu ks. Zakrzewski powiedział miedzy innymi: Wszyscy tu obecni mamy tę świadomość, że nasze straże ogniowe powstały w oparciu o przykazanie miłości. Przecież na sztandarach czytamy strażackie motto: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Jest to piękne hasło, ale jakże zobowiązujące. Umieszczamy to zawołanie na sztandarach nie po to, aby je upiększać. Ale po to, aby ono przypominało o celu strażackiej służby.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przed miejscową strażnicą. Strażacy z PSP otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe, a druhowie z OSP medale i wyróżnienia. Na zakończenie oficjalnej uroczystości ks. kapelan Andrzej Zakrzewski poświęcił trzy nowe samochody strażackie.

Edyta Gąsiorowska

11 maja br. PSP w Sierpcu obchodziła swoje święto. Były odznaczenia i awanse. Pod koniec uroczystości ks. kapelan Andrzej Zakrzewski poświecił nowy samochód ratowniczy.

KC.

Około tysiąca osób uczestniczyło 5 maja w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków do Świętego Miejsca w diecezji płockiej, w którym czczony jest wizerunek Matki Bożej Bartnickiej. „Pełniąc tak trudną i wymagającą posługę, musicie być blisko Pana Boga, bo bez świadomości Bożej opatrzności trudno iść w ogień” – powiedział podczas Mszy św. polowej bp Mirosław Milewski. Uczestnicy na zakończenie pielgrzymki otrzymali książkę o św. Florianie, patronie strażaków. eKai

Więcej artykułów…