Start Duszp. Strażaków

10 września br. OSP w Warzynie Skórym (parafia Goleszyn) świętowała pięćdziesięciolecie swego istnienia. Straż powstała w 1965 r., ale ze względu na remont strażnicy uroczystości jubileuszowe przesunięto na bieżący rok.

Jubileuszowe obchody na placu przed miejscową strażnicą rozpoczęła się Mszą św. dziękczynną, której przewodniczył i kazanie wygłosił kapelan strażaków ks. Andrzej Zakrzewski. W kazaniu ks. kapelan zaznaczył: Obojętnie w jakim czasie powstawały poszczególne straże, czy był to wiek XIX, czy XX zawsze u podstaw ich założenia było przykazanie miłości Boga i człowieka. Współczesnym strażakom przypominają o tym napisy na  sztandarach: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.

W uroczystości udział wzięli między innymi ks. prob. Roman Godlewski, Wójt Gminy Sierpc Krzysztof Korpuliński oraz poczty sztandarowe i delegacje wszystkich straży pożarnych z terenu gminy.   Szczególnymi gośćmi byli dwaj żyjący i czynni strażacy - współzałożyciele OSP Warzyn Skóry: dh Ryszard Milewski i dh Mieczysław Olkuski. Uroczystość uświetniła orkiestra z OSP Goleszyn pod dyrygenturą Edwarda Wielgóckiego. Zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia i wyróżnienia

Edyta Gąsiorowska

16 lipca 2017 r. druhowie OSP Gradzanowo Kościelne obchodzili jubileusz 100-lecia swojej jednostki. O godz. 11:30 uroczystość rozpoczęła Msza św. dziękczynna. Koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Andrzej Zakrzewski. […] nasi strażacy wykonują swoje obowiązki w oparciu o przykazanie miłości człowieka. Rozdają wokół siebie dobro. Pragną pomagać potrzebującym i zagrożonym utratą zdrowia i życia oraz dóbr doczesnych. Przez 100 lat strażackie hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” nie było martwym zawołaniem. Ono ilustruje wieloletnią działalność OSP Gradzanowo Kościelne- powiedział podczas kazania ks. Zakrzewski.

W czasie liturgii został odczytany list gratulacyjny od Biskupa Płockiego Piotra Libery – nadesłany na ręce ks. proboszcza kanonika Romana Tomaszewskiego. Biskup Płocki pisał m.in.: Niech obchodzony jubileusz stanie się okazją do przyjęcia wyrazów wdzięczności za pełną poświęcenia służbę dla dobra drugiego człowieka, a patron św. Florian czuwa nad druhami w każdym dniu ich życia i pracy.

Uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lutocina pod batutą kapelmistrza dha Dariusza Szczesiaka oraz przybyli goście: Komendant PSP w Żurominie starszy brygadier Adam Dobrosielski, Prezes Oddziału Powiatowego OSP RP w Żurominie dh Jerzy Rzymowski oraz Prezes Oddziału Gminnego OSP RP w Siemiątkowie dh Piotr Kostrzewski.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przenieśli się na plac przed remizą. Dokonano odznaczenia sztandaru Złotym Znakiem Związku OSP RP. Były również odznaczenia i wyróżnienia indywidualne.

Edyta Gąsiorowska

Już po raz piąty tłuchowianie rozstrzygnęli Konkurs Strażackich Kronik, prowadzonych przez jednostki OSP gminy Tłuchowo. Konkurs na najlepiej prowadzoną kronikę odbywa się co dwa lata. 13 lipca komisja konkursowa w składzie : ks. Kan. A. Zakrzewski – przewodniczący komisji, Krzysztof Dąbkowski – Wójt Gminy Tłuchowo oraz Krystyna Lipińska – przedstawicielka Zarządu Gminnego ZOSP RP w Tłuchowie, spośród 8 kronik zgłoszonych przez jednostki, wybrała te najlepsze. Wśród nich znalazły się:

miejsce I – kronika OSP Tłuchowo, kronikę prowadzi Hanna Listkowska,

miejsce II – kronika OSP Trzcianka, którą prowadzi Aneta Trzcińska,

miejsce III - ex aequo, kronika OSP Źródła (prowadzona przez Wiolettę Kuczmarską) i OSP Mysłakówko (prowadzona przez Annę Tłuchowską).

Konkurs Kronik Strażackich ma na celu zachęcić do utrwalenia bieżącej historii jednostek strażackich. Staną się one w późniejszym czasie m.in. źródłem informacji dla opracowujących historię ruchu  strażackiego - komentuje ks. Andrzej Zakrzewski - inicjator i jednocześnie fundator nagród w tymże konkursie.

Okazją do wręczenia pucharów i dyplomów dla zwycięzców oraz pamiątkowych statuetek i dyplomów dla pozostałych uczestników konkursu, były obchody Dnia Ziemi Tłuchowskiej, które odbyły sę 16 lipca.

Edyta Gąsiorowska

10 czerwca jednostka OSP Goleszyn świętowała 100- lecie istnienia. Nad jej powstaniem trudził się m.in. ówczesny proboszcz parafii ks. Jan Wiloch, który został jej pierwszym prezesem.

Jubileusz 100-lecia działalności straży skłania nas do zadumy i refleksji nad tym co już było, a działaczy zachęca do planów na przyszłość , z poszanowaniem historii jednostki i osiągnięć poprzedników- tymi słowami rozpoczął kazanie ks. Andrzej Zakrzewski – diecezjalny duszpasterz strażaków, który przewodniczył również jubileuszowej Mszy św. koncelebrowanej. Towarzyszyli mu: ks. Roman Godlewski – proboszcz parafii oraz ks. Kazimierz Bartosiewicz- dawniej posługujący tu proboszcz.

Jubileusz był również okazją do poświęcenia tablicy pamiątkowej, odznaczenia sztandaru OSP Goleszyn Złotym Znakiem Związku OSP RP oraz uhonorowania strażaków indywidualnymi odznaczeniami.

Oprawę muzyczną święta goleszyńskiej straży zapewniła działająca od 1948 roku orkiestra pod batutą Edwarda Wielgóckiego.

Edyta Gąsiorowska

W X biegu strażackim o "Puchar św. Floriana" zwycięzcami w klasyfikacji indywidualnej zostali:

1. Sulkowski Wojciech - OSP Tłuchowo

2. Jakub Nejman - OSP Mysłakówko

3. Tomasz Grzywiński - OSP Mysłakówko

W klasyfikacji drużynowej:

1. OSP Mysłakówko,

2. OSP Borowo,

3. OSP Koziróg Leśny .

Pomysłodawcą  biegu o „Puchar św. Floriana” jest ks. kapelan Andrzej Zakrzewski, który corocznie funduje puchary i medale. Tegoroczną nagrodę kapelana otrzymał dh Jacek Kossakowski.

Więcej artykułów…