Get Adobe Flash player
Start Duszp. Strażaków

Niniejsza publikacja jest próbą zapoznania braci strażackiej z postacią Patrona – św. Floriana oraz przykładami jego kultu. Jest bowiem koniecznością chwili, aby druhny i druhowie poznali bądź utrwalili wiadomości dotyczące Świętego Floriana.

Poszczególne części opracowania dotyczące następujących zagadnień: Rozdział I przedstawia losy św. Floriana i jego doczesnych szczątków oraz omawia miejsce Świętego w ikonografii i jego znaczenie jako obrońcy człowieka.

Więcej…

Druhny i druhowie od wielu lat przygotowują się w sposób szczególny do przeżycia świąt Narodzenia Pańskiego. Dlatego też, już po raz trzynasty, 10 grudnia br. tłuchowska świątynia zapełniła się po brzegi nie tylko delegacjami straży pożarnych z tutejszej gminy, ale również przybyłymi na tę uroczystość przedstawicielami straży ogniowych z gmin ościennych. 40 pocztów sztandarowych z Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej oraz odświętne, galowe mundury nadały adwentowym rekolekcjom uroczystego, podniosłego charakteru. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Roman Marcinkowski, modlono się za strażaków i ich rodziny. W wygłoszonej homilii ks. Biskup powiedział: W trakcie roku jesteście bardziej dla innych niż dla siebie (…).  Jesteście bardzo blisko człowieka w swojej służbie nacechowanej miłością i troską. Jesteście taką grupą społeczną, na którą zawsze można liczyć(… ).  Dziś jest ten czas, aby się zatrzymać. To taka chwila dla was, żebyście sami o sobie pomyśleli i o tych, z którymi tworzycie rodzinę, bo bywa tak, że nie macie dla nich czasu. Niech to będzie takie odświeżenie, zamyślenie. Ogarniam was modlitwą i proszę Boga, żeby wspierał tę waszą codzienność i obdarzył błogosławieństwem.

Więcej…

9 grudnia br. strażacy z OSP Trzcianka zorganizowali strażacki opłatek. Na uroczystość przybyły władze gminne na czele z wójtem Krzysztofem  Dąbkowskim. Nie zabrakło również przedstawicieli władz strażackich z Lipna na czele z dh Zbigniewem Agacińskim i mł. bryg. Jakubem Politowskim.

Więcej…

25 listopada br. o godz. 11:00, na zaproszenie ks. prob. Zbigniewa Milczarka, do kościoła parafialnego w Mokowie przybyli strażacy z gminy Dobrzyń nad Wisłą, by wspólnie modlić się za zmarłych druhów. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kapelan Andrzej Zakrzewski, który wygłosił również kazanie.

Dzisiejsza modlitwa za zmarłych strażaków jest znakiem naszej wiary oraz wyrazem przyjaźni i chrześcijańskiej miłości wobec naszych druhów – mówił m.in. podczas kazania ks. kapelan.

Więcej…

12 listopada br. w parafii pw. św. Marcina w Gostyninie zgromadzili się strażacy z powiatu gostynińskiego, aby modlić się za zmarłych członków PSP i OSP . Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kapelan Andrzej Zakrzewski, który również wygłosił kazanie. Kaznodzieja między

Więcej…

Więcej artykułów…