Get Adobe Flash player
Start Duszp. Strażaków

Podniosłą atmosferę rekolekcji adwentowych w parafii Tłuchowo poczuli wierni zgromadzeni na Mszy św. w intencji strażaków i ich rodzin.  Druhowie i druhny od wielu lat przygotowują się w sposób szczególny do przeżycia świąt Narodzenia Pańskiego. 9 grudnia br. tłuchowska świątynia zapełniła się po brzegi nie tylko delegacjami straży pożarnych z tutejszej gminy, ale również przybyłymi na tę uroczystość przedstawicielami straży ogniowych z gmin ościennych. Odświętne mundury i piękne sztandary 32 jednostek OSP oraz Państwowej Straży Pożarnej z Lipna i Sierpca, nadały adwentowym rekolekcjom uroku i uroczystego charakteru. Rangę tego wydarzenia podniosła również obecności i przewodniczenie Mszy św. ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego. Po raz trzeci odprawił on Mszę św. w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin. W wygłoszonej do około 250 przybyłych na Adwentowe Zamyślenia strażaków homilii ks. Biskup powiedział: Strażacy byli pierwszymi, którzy w dzieciństwie zapisali się w mojej pamięci. Nigdy nie bałem się munduru strażackiego, bo strażacki mundur był przyjazny człowiekowi. W tym mundurze widzieliśmy bratnie dusze. Widzieliśmy kogoś, kto nam nie zagrozi, nie wtrąci do więzienia, kogoś kto odda życie.

Więcej…

Listopad to w naszej tradycji miesiąc, w którym odwiedzamy groby i modlimy się za dusze naszych najbliższych. O zmarłych strażakach nie zapomnieli ich koledzy, którzy stawili się licznie 18 listopada br. w Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, aby podczas  II Zaduszek  Strażackich wyrazić swoją pamięć i przyjaźń tym, którzy już odeszli. Zaduszki Strażackie były dobrą okazją do objęcia modlitwą zmarłych druhów, którzy potrzebują naszej pomocy w osiągnięciu życia wiecznego.

Więcej…

15 lipca mieszkańcy Gminy Tłuchowo pow. lipnowski obchodzili Dzień Tłuchowa - coroczne święto, integrujące lokalną społeczność i cieszące się dużą popularnością. W programie tegorocznego Dnia Tłuchowa znalazły się m.in.: Gminny Turniej Piłki Nożnej, rajd rowerowy, gry i zabawy dla dzieci, występy zespołów i grup działających przy Gminnym Ośrodku Kultury, pokaz pracy psa policyjnego, pokaz akcji ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej z Lipna, występ gwiazdy wieczoru oraz zabawa taneczna. Wzorem lat ubiegłych odbył się również V Bieg Strażaka o Puchar św. Floriana. Do biegu na około kilometrowym odcinku zgłosiło się 7 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Tłuchowo. Wśród najlepszej trójki znalazły się: na miejscu I - OSP Trzcianka, na drugim - OSP Koziróg Leśny, na III - OSP Mysłakówko. Kolejne miejsca zajęły: OSP Tłuchowo, OSP Jasień, OSP Borowo, OSP Źródła. W biegu indywidualnym zwyciężyli: na miejscu I - Kamil Markuszewski z OSP Mysłakówko, na miejscu II - Krzysztof Baranowski z OSP Koziróg Leśny, na III - Bogusław Korzeniewski z OSP Trzcianka. Bieg o Puchar św. Floriana z roku na rok cieszy się dużym zainteresowaniem.

Więcej…

 

Dnia 8 lipca 2012 r. poświęcona została i oddana po remoncie do użytku remiza strażacka w Mysłakówku. Świętowanie zbiegło się z obchodem Jubileuszu 60 – lecia działalności jednostki OSP.

Czytając karty historii - Ochotniczą Straż Pożarną w Mysłakówku powołali do życia w 1952 r. Bolesław Denst i Ksawery Sadowski. Pierwszym prezesem został Bolesław Denst, naczelnikiem - Ksawery Sadowski, sekretarzem - Tadeusz Suliński, gospodarzem - Mieczysław Pilewski. Wówczas do straży zapisało się 26 osób. Przyczyną do założenia we wsi Ochotniczej straży Pożarnej był pożar, który miał miejsce w czerwcu 1951 r. Spaliły się wówczas trzy gospodarstwa, a pożar zniszczył 7 budynków. W 1979 r. dh Ksawery Sadowski ofiarował straży działkę pod budowę strażnicy, która powstała w latach 1979-1980, przy społecznym wsparciu wszystkich strażaków i mieszkańców wsi oraz wykonawców budowy - Stefana Michalskiego i Czesława Jankowskiego. Dnia 13 września 1981 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej remizy. Posiadała ona scenę i salę widowiskową. Wcześniej jednostka dysponowała tylko garażami. Sztandar jednostka otrzymała 7 listopada 1982 r., a jego poświęcenie miało miejsce 14 listopada 1982 r. Aktu tego dokonał ks. kan. Eugeniusz Lubczyński.

Więcej…

Kapelan strażaków diecezji płockiej ks. kan.  Andrzej Zakrzewski  od  roku 2005  zaprasza druhów i ich rodziny na szczególne przygotowanie się do świąt Narodzenia Pańskiego poprzez uczestnictwo w Adwentowych Zamyśleniach Strażackich. Tegoroczne VII już Zamyślenia Strażackie odbyły się  w tłuchowskiej świątyni 4 grudnia. W uroczystej Mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin wzięło udział ok. 200 strażaków – przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Tłuchowo, Bądkowo, Dobrzyń n. Wisłą, Skępe, z powiatu sierpeckiego oraz Państwowych Straży Pożarnych z Lipna i Sierpca.  Uroczystość uświetniły przybyłe na adwentowe modlitewne spotkanie 32 poczty sztandarowe. Obecni byli również Wójtowie Gmin: Tłuchowo, Mochowo i Rościszewo.

Więcej…